Skip to content

74 Wade St.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Date
Oct 12, 1973

Property Information

Block26403
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,709
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
38%
Improvement Value:$150,400
62%
Total Assessment$244,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,457-0.6%
2024$5,492+40.1%
2023$3,920-0.4%
2022$3,935-25.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3151, Page 754

Property Built

Built

Year Built: 1923