Skip to content

342 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1918

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 22, 2015

Property Information

Block27901
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page279

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
32%
Improvement Value:$182,800
68%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,002-0.6%
2024$6,040+40.1%
2023$4,312-0.4%
2022$4,328+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9067, Page 506Recorded10/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1918