Skip to content

97 Rutgers Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1921

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block26404
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BD-2U-BG2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,059
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,900
35%
Improvement Value:$174,400
65%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,991-0.6%
2024$6,029+40.1%
2023$4,304-0.4%
2022$4,320+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft3,059DeedBook 9103, Page 319Recorded3/1/2016

Property Sale

Sale
$10,096
DeedBook 3307, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1921