Skip to content

28 M.L. King DriveJersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block26404
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page264

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
16%
Improvement Value:$240,800
84%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,391-0.6%
2024$6,431+40.1%
2023$4,591-0.4%
2022$4,608+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

DeedBook 9563, Page 6NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 9198, Page 944Recorded5/8/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7237, Page 321