Skip to content

358 Ocean Ave.Jersey City, NJ 07305

Last Sale Date
Sep 1, 2010

Property Information

Block26601
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page266

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
24%
Improvement Value:$221,100
76%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,514-0.6%
2024$6,555+40.1%
2023$4,679-0.4%
2022$4,696+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8754, Page 493