Skip to content

294 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1908

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 18, 2014

Property Information

Block28004
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page280

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
36%
Improvement Value:$153,700
64%
Total Assessment$239,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,353-0.6%
2024$5,386+40.1%
2023$3,845-0.4%
2022$3,859+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3257, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1908