Skip to content

89 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2026

Property Information

Block26501
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,080
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,000
27%
Improvement Value:$257,800
73%
Total Assessment$351,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,856-0.6%
2024$7,905+40.1%
2023$5,643-0.4%
2022$5,664+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft3,080DeedBook 9879, Page 342Recorded2/12/2025

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8836, Page 841

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 8822, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1925