Skip to content

73 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jan 3, 2022

Property Information

Block26501
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,104
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
22%
Improvement Value:$329,600
78%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,437-0.6%
2024$9,496+45.5%
2023$6,529-0.4%
2022$6,554+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft3,104DeedBook 9632, Page 281NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925