Skip to content

72 Rose Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1915

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block27102
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page271

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,096
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
21%
Improvement Value:$331,200
79%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,361-0.6%
2024$9,419+40.1%
2023$6,724-0.4%
2022$6,749+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000

From:

To:

Sq Ft3,096DeedBook 9710, Page 213NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/17/2022

Property Sale

Sale
$629,000
DeedBook 9710, Page 213

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4254, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1915