Skip to content

69 Van Nostrand Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2013

Property Information

Block26501
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,407
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
22%
Improvement Value:$305,900
78%
Total Assessment$394,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,805-0.6%
2024$8,860+40.1%
2023$6,325-0.4%
2022$6,348+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4945, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1925