Skip to content

25 Stevens Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block26502
Lot21.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,613
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,800
37%
Improvement Value:$180,400
63%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,346-0.6%
2024$6,386+6.1%
2023$6,019
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922