Skip to content

9 Long St.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block27004
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
29%
Improvement Value:$219,600
71%
Total Assessment$309,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,913-0.6%
2024$6,957+40.1%
2023$4,966-0.4%
2022$4,985+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8257, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1925