Skip to content

153 Wegman Pkwy.

Jersey City, NJ 07305

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2011

Property Information

Block25001
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page250

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,615
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,000
27%
Improvement Value:$240,600
73%
Total Assessment$329,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,360-0.6%
2024$7,406+40.1%
2023$5,287-0.4%
2022$5,307+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922