Skip to content

33 Wade St.Jersey City, NJ 07305

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 5, 2018

Property Information

Block26503
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,790
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
26%
Improvement Value:$256,200
74%
Total Assessment$346,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,731-0.6%
2024$7,779+40.1%
2023$5,553-0.4%
2022$5,574+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook 3696, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1920