Skip to content

18 Warner Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1926

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block26503
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page265

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,050
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$396,600
80%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,089-0.6%
2024$11,159+102.6%
2023$5,508-0.4%
2022$5,529+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft4,050DeedBook 9150, Page 123Recorded10/6/2016

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 9058, Page 70Recorded8/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1926