Skip to content

39 Long St.Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 16, 2017

Property Information

Block27004
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page270

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,138
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
26%
Improvement Value:$248,100
74%
Total Assessment$333,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,449-0.6%
2024$7,496+40.1%
2023$5,351-0.4%
2022$5,371+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9264, Page 551Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 9148, Page 289Recorded9/28/2016

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5038, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1910