Skip to content

469 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block26602
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page266

Building Details

Building Class---
Description2SBD1UH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
27%
Improvement Value:$206,000
73%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,288-0.6%
2024$6,328+40.1%
2023$4,517-0.4%
2022$4,534+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1966