Skip to content

6 Norcroft RdJersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block27806
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
29%
Improvement Value:$206,000
71%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,478-0.6%
2024$6,519+40.1%
2023$4,653-0.4%
2022$4,671+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 3814, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1961