Skip to content

463 Garfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 26, 2019

Property Information

Block26602
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page266

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-B-G-2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
28%
Improvement Value:$215,100
72%
Total Assessment$298,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,672-0.6%
2024$6,714+40.1%
2023$4,793-0.4%
2022$4,811+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 9389, Page 65Recorded3/21/2019

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 8801, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1927