Skip to content

28 Eastern ParkwayJersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Sep 16, 2008

Property Information

Block26602
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page266

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,738
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,500
25%
Improvement Value:$264,000
75%
Total Assessment$350,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,827-0.6%
2024$7,876+40.1%
2023$5,622-0.4%
2022$5,643+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 8616, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1927