Skip to content

324 Fulton Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Jun 5, 2013

Property Information

Block23904
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-CB-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,745
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,700
27%
Improvement Value:$286,600
73%
Total Assessment$393,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,782-0.6%
2024$8,837+40.1%
2023$6,309-0.4%
2022$6,332+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 8917, Page 73

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 8879, Page 301

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 7679, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1925