Skip to content

11 Suburbia TerrJersey City, NJ 07305

Built 1971

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 12, 1994

Property Information

Block26701
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
31%
Improvement Value:$230,500
69%
Total Assessment$332,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,425-0.6%
2024$7,471+40.1%
2023$5,333-0.4%
2022$5,353+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4775, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1971