Skip to content

7 Suburbia Terr.Jersey City, NJ 07305

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block26701
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
28%
Improvement Value:$196,900
72%
Total Assessment$273,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,116-0.6%
2024$6,155+40.1%
2023$4,393-0.4%
2022$4,410+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969