Skip to content

410 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block26202
Lot87
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page262

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2UH-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
21%
Improvement Value:$312,900
79%
Total Assessment$398,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,896-0.6%
2024$8,952+113.3%
2023$4,198-0.4%
2022$4,213+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9702, Page 180NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3257, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1966