Skip to content

63 Suburbia DriveJersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Price
$195,011
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block26702
Lot2
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-B&F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
20%
Improvement Value:$164,700
80%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,571-0.6%
2024$4,600+40.1%
2023$3,283-0.4%
2022$3,296+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$195,011

From:

To:

DeedBook 9348, Page 739Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

DeedBook 7726, Page 203Recorded11/9/2005

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 7482, Page 221Recorded3/1/2005

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4744, Page 131

Property Sale

Sale
$58,800
DeedBook 3370, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1960