Skip to content

141a Suburbia TerraceJersey City, NJ 07305

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block26702
Lot2
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-B&F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
18%
Improvement Value:$184,200
82%
Total Assessment$224,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,006-0.6%
2024$5,038+40.1%
2023$3,596-0.4%
2022$3,610+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,032DeedBook 9917, Page 161Recorded8/1/2025

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 8883, Page 339NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/12/2012

Property Built

Built

Year Built: 1960