Skip to content

143a Suburbia Terr.Jersey City, NJ 07305

Built 1960

Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block26702
Lot2
QualifierC0010
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-B&F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
22%
Improvement Value:$141,900
78%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,812-0.7%
2024$3,837+43.8%
2023$2,668-0.4%
2022$2,679+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960