Skip to content

68b Suburbia DriveJersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Aug 23, 2001

Property Information

Block26703
Lot22
QualifierC0012
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-BT-44U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
18%
Improvement Value:$186,700
82%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,062-0.6%
2024$5,094+40.1%
2023$3,636-0.4%
2022$3,650+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5861, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4508, Page 32

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 3369, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1965