Skip to content

76b Suburbia DriveJersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 2, 2012

Property Information

Block26703
Lot22
QualifierC0020
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-BT-44U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
20%
Improvement Value:$164,400
80%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,564-0.6%
2024$4,593+40.1%
2023$3,279-0.4%
2022$3,291+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8866, Page 34Recorded8/21/2012

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5424, Page 163

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 3469, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1965