Skip to content

76a Suburbia DriveJersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 3, 2008

Property Information

Block26703
Lot22
QualifierC0019
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page267

Building Details

Building ClassC
Description2S-BT-44U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
21%
Improvement Value:$151,800
79%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,283-0.6%
2024$4,310+40.1%
2023$3,076-0.4%
2022$3,088+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 8456, Page 209Recorded3/6/2008

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 3703, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1965