Skip to content

121 Fowler Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1850

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 26, 2019

Property Information

Block26801
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-FG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage806
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,100
57%
Improvement Value:$68,700
43%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,568-0.6%
2024$3,591+40.1%
2023$2,563-0.4%
2022$2,573+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft806DeedBook 9402, Page 137Recorded5/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1850