Skip to content

15 Merritt St.

Jersey City, NJ 07305

Built 1950

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block30003
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page300

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage813
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
38%
Improvement Value:$139,400
62%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,040-0.6%
2024$5,071+40.1%
2023$3,620-0.4%
2022$3,634+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft813DeedBook 9552, Page 355Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 9285, Page 81Recorded2/23/2018

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4661, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1950