Skip to content

72 Grieco DriveJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block26801
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
29%
Improvement Value:$213,100
71%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,733-0.6%
2024$6,775+40.1%
2023$4,836-0.4%
2022$4,854+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 9442, Page 894NU CodeFamily (1)Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 8070, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1996