Skip to content

77 Grieco DriveJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 5, 2018

Property Information

Block26804
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
28%
Improvement Value:$216,600
72%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,764-0.6%
2024$6,806+40.1%
2023$4,859-0.4%
2022$4,877+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

DeedBook 9364, Page 293Recorded12/10/2018

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 9364, Page 293

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

DeedBook 7703, Page 218Recorded10/24/2005

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 7110, Page 247

Property Sale

SaleMulti
$199,900
DeedBook 5071, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1996