Skip to content

12 Grieco DriveJersey City, NJ 07305

Built 1997

Last Sale Price
$198,850
Last Sale Date
Aug 13, 1997

Property Information

Block26802
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
27%
Improvement Value:$251,000
73%
Total Assessment$342,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,657-0.6%
2024$7,705+40.1%
2023$5,500-0.4%
2022$5,521+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$198,850
DeedBook 5180, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1997