Skip to content

6 Grieco DriveJersey City, NJ 07305

Built 1997

Last Sale Price
$158,700
Last Sale Date
Jul 29, 1997

Property Information

Block26802
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,900
35%
Improvement Value:$174,000
65%
Total Assessment$265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,938-0.6%
2024$5,975+40.1%
2023$4,265-0.4%
2022$4,281+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$158,700
DeedBook 5171, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1997