Skip to content

16 Grieco DriveJersey City, NJ 07305

Built 1997

Last Sale Price
$199,100
Last Sale Date
Aug 20, 1997

Property Information

Block26802
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
30%
Improvement Value:$217,000
70%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,922-0.6%
2024$6,966+40.1%
2023$4,972-0.4%
2022$4,991+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$199,100
DeedBook 5180, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1997