Skip to content

89 Grieco DriveJersey City, NJ 07305

Built 1996

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block26804
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,416
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
24%
Improvement Value:$270,000
76%
Total Assessment$356,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,956-0.6%
2024$8,006+40.1%
2023$5,715-0.4%
2022$5,736+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,416DeedBook 9537, Page 834Recorded2/23/2021

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5024, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1996