Skip to content

85 Grieco DriveJersey City, NJ 07305

Built 1995

Last Sale Price
$206,950
Last Sale Date
Oct 24, 1995

Property Information

Block26804
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page268

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,428
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
27%
Improvement Value:$233,300
73%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,137-0.6%
2024$7,181+40.1%
2023$5,126-0.4%
2022$5,146+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$206,950
DeedBook 4922, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1995