Skip to content

50 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1968

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block26901
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,047
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
30%
Improvement Value:$218,800
70%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940-0.6%
2024$6,984+40.1%
2023$4,985-0.4%
2022$5,004+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft2,047DeedBook 9742, Page 470Recorded4/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1968