Skip to content

113 Mc Adoo Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block26901
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
32%
Improvement Value:$194,900
68%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,362-0.6%
2024$6,402+48.2%
2023$4,320-0.4%
2022$4,337+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 9603, Page 360NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1927