Skip to content

109 Mc Adoo Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block26901
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
46%
Improvement Value:$105,600
54%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,368-0.6%
2024$4,395+40.1%
2023$3,137-0.4%
2022$3,149+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

DeedBook 9135, Page 925Recorded8/3/2016

Property Sale

Sale
$123,600

From:

To:

DeedBook 8854, Page 965Recorded6/15/2012

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 8829, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1897