Skip to content

58 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1965

Last Sale Price
$151,199
Last Sale Date
Oct 10, 2020

Property Information

Block26901
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,047
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
31%
Improvement Value:$200,400
69%
Total Assessment$292,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,529-0.6%
2024$6,570+40.1%
2023$4,690-0.4%
2022$4,708+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9040, Page 887NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1965