Skip to content

40 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 11, 2018

Property Information

Block26901
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,047
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
29%
Improvement Value:$217,200
71%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,802-0.6%
2024$6,844+40.1%
2023$4,886-0.4%
2022$4,904+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

DeedBook 9308, Page 445Recorded5/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1962