Skip to content

29 Terhune Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2015

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block26903
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description3S-F+B-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
19%
Improvement Value:$377,500
81%
Total Assessment$467,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,439-0.6%
2024$10,505+40.1%
2023$7,499-0.4%
2022$7,527+38.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9334, Page 114Recorded8/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

DeedBook 8728, Page 889NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded5/4/2010

Property Sale

Sale
$142,900
DeedBook 5883, Page 195

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5584, Page 68

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5492, Page 1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5170, Page 231

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4177, Page 116

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3679, Page 141