Skip to content

278 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Sep 1, 1994

Property Information

Block26903
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
36%
Improvement Value:$163,200
64%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,654-0.6%
2024$5,689+40.1%
2023$4,061-0.4%
2022$4,077+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 4772, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1900