Skip to content

268 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2007

Property Information

Block26904
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
41%
Improvement Value:$119,200
59%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,511-0.6%
2024$4,539+40.1%
2023$3,240-0.4%
2022$3,252+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4574, Page 188

Property Sale

Sale
$182,000

Property Built

Built

Year Built: 1923