Skip to content

270 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2020

Property Information

Block26904
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-BF-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,568
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
17%
Improvement Value:$413,800
83%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,089-0.6%
2024$11,159+40.1%
2023$7,965-0.4%
2022$7,995+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 9208, Page 945Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft3,900DeedBook 8885, Page 276Recorded12/18/2012

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$412,000

From:

To:

DeedBook 7722, Page 126NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/5/2005