Skip to content

288 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Sep 22, 2004

Property Information

Block26904
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
32%
Improvement Value:$150,500
68%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,917-0.6%
2024$4,948+40.1%
2023$3,532-0.4%
2022$3,545+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

DeedBook 7371, Page 121NU CodeFamily (1)Recorded9/29/2004

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4183, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1900