Skip to content

319 Cator Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 2006

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block26905
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page269

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
16%
Improvement Value:$441,800
84%
Total Assessment$527,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,775-0.6%
2024$11,848+40.1%
2023$8,458-0.4%
2022$8,490+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 9705, Page 506Recorded10/24/2022

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 8827, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 2006